Craniosacralis terápia

Mi a craniosacralis terápia?

A craniosacralis terápia egy olyan természetes gyógymód, ami a hagyományos orvoslás és a természetgyógyászat között foglal helyet. Ez egy finom érintéseket alkalmazó manuálterápiás módszer, amit egy amerikai osteopatha orvos, Dr. John E. Upledger dolgozott ki, az 1970-es évek második felében. A neve a cranium (koponya), sacrum (keresztcsont) nevéből származik, amelyek a központi idegrendszer két fő végpontját képezik, utalva a funkcionális egységükre. A craniosacralis rendszert 4 anatómiai összetevő alkotja:

  1. Az agyat és a gerincvelőt körülölelő és azt védő kötőszöveti hártyarendszer
  2. Az ebben áramló agyi-gerincvelői folyadék (liquor)
  3. A csontok – a koponyacsontokról elsőként Dr. Upldeger bizonyította, hogy felnőttkorunkra sem csontosodnak össze teljesen. Ez teszi lehetővé, hogy az agyi-gerincvelői folyadék termelődéséhez és felszívódásához térfogatilag tudjanak alkalmazkodni, ez egy folyamatos ritmusos, kitapintható mozgást hoz létre, amely a testünk harmadik önálló ritmusát képezi (craniosacralis ritmus), amely független a szívverésünktől és a légzésünktől
  4. A fasciarendszerünk, amely az izmokat, ínakat, ízületeket, belső szerveinket sejtszinten összekötő, beborító kötőszövetes lemez.

A craniosacralis rendszer jelenti azt az élettani környezetet, ahol az idegrendszer él, fejlődik és működik. Mivel ez a rendszer a test minden egyéb szervrendszerével és alrendszerével közvetlen kapcsolatban áll, így a diszharmonikus működése az egész emberi szervezetre hatást gyakorol (vérkeringésre, nyirokkeringésre, légzőrendszerre, mozgásszervrendszerre, hormonális folyamatokra, mentális és érzelmi állapotunkra egyaránt). A terápia alkalmazásával pedig mindezekre pozitív hatást lehet gyakorolni.

Hogyan zajlik egy kezelés és mi a célja?

A kezelések során a terapeuta a craniosacralis ritmus kitapintásával és további manuális technikákkal feltérképezi a testben lévő korlátozottságokat, diszfunkciókat. Ezután apró, gyengéd mozdulatokkal korrigálja a koponyacsontok normáltól eltérő mozgását, finom helyreigazításokkal elhárítja a kötőszövetek szabad mozgásainak, az agyi-gerincvelői folyadék szabad áramlásának akadályait, hatást gyakorolva a test egyéb részeire is. Mindezzel nyugalmi állapotba hozza az idegrendszert és javítja az általános állapotot.

Bővebb információ: http://www.upledger.hu/craniosacralis-terapia/mi-a-cst/

A terápia különleges a komplexitása miatt; egyszerre hat fizikális, mentális, érzelmi és energetikai szinten is. Szintén Upledger dolgozta ki az úgynevezett SomatoEmotionalRelease technikát, amely a craniosacralis terápia magasabb szintjén a korábbi traumák testben rekedt fizikai lenyomatait és a hozzá tartozó negatív érzelmeket és energiát oldja, és vezeti ki a testből, egy ún. terápiás képalkotás és párbeszéd segítségével. Testünk nem csak explicit memóriával rendelkezik (emlékek, tárgyi tudás), hanem implicit memóriával is. Ez egy olyan tárhely, ahol nem verbális emlékeink raktározódnak, hanem a készségeink (pl biciklizés, hangszeren játszás). Tehát minden, ami történik a testünkkel fizikai, kémiai, érzelmi, energetikai szinten, az beépül a testbe, és a test emlékszik rá – ez a szövetmemória.

Bővebb információ: https://www.upledger.hu/craniosacralis-terapia/mi-a-ser/

A craniosacralis terápia alkalmazási területei lehetnek:

– migrén, bizonyos típusú fejfájások, szédülések

– alvászavarok

– krónikus nyak- és hátfájdalom, állandó fájdalom bárhol a testben, idegfájdalmak

 – krónikus fáradtság, kimerültség

– stressz, feszültség, érzelmi nehézségek, depresszió, szorongás, hangulati ingadozások

– immunrendszer zavarai, autoimmun betegségek

– asztma, krónikus hörghurut, krónikus arcüreggyulladás

– tinnitus (fülzúgás) és egyéb középfülproblémák, fül-orr-gégészeti betegségek

– lázas állapotok, fertőzések

– hormonális problémák

– szív- és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás, szédülés

– ortopédiai problémák, gerincbetegségek, csontritkulás

– fogászati és állkapocs-ízületi problémák

– baleseti agyi és gerincvelői sérülések

– műtét utáni működési zavarok

– emésztési zavarok

– motoros koordináció zavara, neurológiai kórképek (sclerosis multiplex, Parkinson-kór)

– nőgyógyászati zavarok, menstruációs problémák, várandósság alatt fellépő problémák

– szülési trauma

– csecsemőkori zavarok: szopási nehézségek, alvásproblémák

– gyermekkori zavarok, viselkedésproblémák, dühroham, tanulási nehézségek, összpontosítás zavara, hiperaktivitás,

– bármilyen krónikus betegség vagy legyengült állapot utóhatásai esetén

A terápia, a fentebb említetteket látva, igen széleskörűen felhasználható a magzati kortól az aggkorig, számos egészségügyi állapotra pozitív hatással van. Ha nincs éppen problémánk, tünetünk, akkor nagyon jól lehet megelőzésre használni immunrendszerünk, egész testi-lelki állapotunk javítására, önismereti utunk kiegészítésére.

A craniosacralis terápia ellenjavallatai:

Olyan állapotok, amikor a  koponyaűri folyadéknyomás változása a páciensre nézve káros lehet, vagy ennek enyhe emelkedése instabilitáshoz vezet. Az ellenjavallatok közé ezek a kórképek tartoznak: akut agyvérzés, akut koponya- ill. nyakcsigolytörés, akut agyhártya gyulladás, nyúltagyi hernializáció, agytörzsi daganat. Emelett vannak bizonyos technikák, melyek nem végezhetőek Arnold-Chiari szindróma, zárt zugú glaucoma, a gerincvelői hártya folytonossági hiánya esetén. Többek között ezért van nagy jelentősége a megfelelően képzett, tapasztalt terapeuta kiválasztásának.

A kezelés időtartama, megélése:

A kezelések körülbelül 45-50 percesek, ezalatt a kliens kényelmesen fekszik az ágyon, ruhában.

A kezelések megélése igen eltérő és szubjektív. Sokféle érzetet – melegséget, bizsergést, lüktetést – lehet tapasztalni  a terápia során, mély, alvás-közeli állapotba is lehet kerülni. Valakinek különféle emlékképek jönnek felszínre, melyek hol mély, erőteljes és meghatározó élményként, hol kevésbé intenzív testérzetként manifesztálódnak. Valaki nem tapasztal különösebbet, egyszerűen csak a kezelés végére jobban érzi magát.

Mire érdemes külön figyelni a terápia előtt és közben?

Aznap érdemes sok folyadékot fogyasztani a kezelés előtt és után is. Kényelmes ruhában legyen, használja a mosdót kezelés előtt. Érzéseit-tapasztalatait közölje, de figyelmét fordítsa befelé.

Fontos az egész kezelés alatt teljes kényelme: szóljon amennyiben fázik/melege van, kérhet takarót, párnát, illetve bármikor megmozdulhat.

Hány alkalomra van szükség?

Számuk előre nem meghatározható, hiszen a gyógyulás ütemét és mértékét több tényező is befolyásolja: pl. a probléma súlyossága, a tünetek fennállásának időtartama, a páciens belső erőforrásai, a gyógyulást támogató külső tényezők, stb. Sok esetben néhány kezelés is látványos eredményt hoz. Általában hetente, kéthetente, majd a javulás beindulásával ritkábban lehet jönni kezelésre. Később már csak néhány havonta, az optimális állapot fenntartása végett. A kezelések hatása összeadódik és utánuk is napról-napra tapasztalhatók a pozitív változások.

Sok esetben nincsenek válaszaink arra, miért jelennek meg fájdalmak a testünkben, de mindenképpen jelzésnek vehetjük őket. A craniosacralis terápia lehetőséget teremt arra, hogy a test beszéljen, és segítsen jobban megérteni belső folyamatainkat önmagunkkal, illetve a minket körülvevő világgal is, tudatosabban kapcsolódjunk testünkhöz, jobban érzékeljük annak jelzéseit, szükségleteit