Onkológiai fizioterápia

Mit takar az onkológiai fizioterápia? Azt, hogy teljes odafigyeléssel, az állapotához igazodva fogom felépíteni a gyógytornáját és hozzásegítem ahhoz, hogy újra ugyanúgy érezze magát fizikailag mint a betegsége kiderülése előtt.

Ki végzi a kezelést?

Ezt a kezelést kimondottan Lánchidi Anett végzi, kérem, hogy amennyiben ilyen igénye lenne, az Anetthez jelentkezzen be.

Mikor van szükség gyógytornára?

– Műtét előtt: Érdemes már az operáció előtt elkezdeni a gyógytornát, ha a páciens állapota ezt lehetővé teszi. Felkészítjük az izmokat arra, hogy műtét után minél hamarabb tudjon regenerálódni a test, könnyebben vészelje át a műtét utáni időszakot.
– Műtét után: Minél hamarabbi felépülés érdekében ajánlott elkezdeni már a kórházban a gyógytornát és folytatni azt hazatérés után is. Műtéti területnek megfelelően, a tiltott irányok, védekezési fázisok betartásával kell felépíteni a gyógytornásznak a páciens gyógytornáját.
– Nyiroködéma: Nyiroködéma csökkentésének érdekében a torna minél hamarabbi elkezdése nagyon fontos, mivel negatív lelet nélkül nyirokmasszázst nem lehet végezni, ami a nyiroködéma csökkentésében nagy jelentőséggel bír.Negatív lelet és onkológussal közösen egyeztetve, nyirokmasszázs végzése mérlegelendő.
– Ízületi beszűkülések, panaszok
– Gyengeség, inaktivitás
– Patológiás törések
– Kemoterápia, sugárterápiás kezelések alatt: Az utókezeléseknek számos káros mellékhatásuk van, és a tünetek csökkentésének érdekében a kezelések közötti időszakban gyógytorna végzése javasolt.

Milyen mellékhatásai lehetnek a kemo – és sugárterápiának amiken tudunk gyógytornával segíteni?

– csontritkulás
– fáradtság
– szövetek hegesedése -» emiatt lehet fájdalom, mozgáskorlátozottság
– ízületek mozgástartományának csökkenése
– szorongás, depresszió

Mikor NEM ajánlott a gyógytorna a rendelőben?

– Alacsony fehérvérsejtszám mellett: A fertőzések elkerülésének érdekében, míg a fehérvérsejtszám jelentősen alacsony, addig otthonában tornázzon. Ez legfőképpen kemoterápia és sugárterápiás kezelést követő napokban, első hétben a leggyakoribb.
– Műtét előtti 2-3 hétben, annak érdekében, hogy ne kapjon el fertőzést, ne maradjon el az operációja.

Mielőtt a rendelőbe bejelentkezik gyógytornára, szakorvosával előtte mindenképpen egyeztessen!